נוטריון ביטול אישור שגוי

למסמכים רשמיים יש השפעה גדולה על חיי היומיום. כשאנחנו עושים בהם שימוש, ומקבלים החלטות לגבי פעולות מסוימות על סמך הכתוב בהם, אנחנו רוצים להיות בטוחים במאה אחוז שהם מקוריים ואינם מכילים מידע שגוי. הצורך באימות מסמכים בא לידי ביטוי במיוחד בסכסוכים משפטיים והבאת הוכחות לטענה כזאת או אחרת.

כפי שיש אמצעי אימות שמאפשרים לדעת אם כסף הוא אמיתי או מזויף, חשוב שיהיו אמצעי אימות למסמכים סחירים, ששווים הרבה כסף. כמו שלא ניתן להסתמך על עדות שקר במשפט, אי אפשר להסתמך על תצהיר שלא אושר כדין. כפי שלא נסמוך על נהג שנמצא על הכביש בזכות רישיון נהיגה מזויף, לא נוכל לסמוך על תוכנו של מסמך רשמי שחסר אישור נוטריון.
תפקיד הנוטריון מהווה את אמצעי האימות הללו, ומאפשר מערכת בירוקרטית יעילה יותר. ניתן לקבל החלטות חשובות על סמך חתיכות נייר, כיוון שנמצאת עליהן חתימה רשמית שהמשמעות שלה היא שהמסמכים עברו את מנגנון האימות הקבוע בחוק. בכך, החשיבות של תפקיד הנוטריון נעוצה באימות ואישור מסמכים רשמיים.
ההבדל בינו לבין עורכי דין הוא שכל נויטרון הוא בהכרח עורך דין, אך לא כל עורך דין בהכרח יוכל לתפקד כנוטריון. לכל אחד מהם תפקידים ספציפיים בתוך מערכת החוק, כשם שישנם הבדלים בין תפקידיו של עורך דין פלילי ותפקידיו של עורך דין המתחמה בעסקאות משא ומתן.

מהם תפקידיו של נוטריון?

סעיף 7 לחוק הנוטריונים, תשל"ו-1976 קובע מהן סמכויות הנוטריון:

 • לאמת חתימה על מסמך.
 • לאשר שהחתום במסמך, בשם זולתו, היה מוסמך לכך.
 • לאשר נכונותו של העתק מסמך.
 • לאשר נכונותו של תרגום מסמך.
 • לקבל ולאשר תצהיר והצהרה אחרת.
 • לאשר שאדם פלוני חי.
 • לאשר נכונותה של רשימת מצאי.
 • לערוך העדה של מסמך סחיר.
 • לערוך מסמך או לעשות בו פעולה אחרת כשהעריכה או עשיית הפעולה בידי נוטריון דרושה או מותרת על פי דין, לרבות דין של מדינת חוץ, או על פי מסמך אחר.
 • להשתמש בסמכות של נוטריון ציבורי על פי דין אחר.
 • לאמת הסכם ממון בין בני זוג, שנכרת לפני הנישואין.

כמו כן, רבות מן הפעולות הללו יכולות להיעשות בידי נוטריון בלבד. כלומר, אין בעל תפקיד אחר המוסמך לכך.

יתר על כך, יש לנוטריון סמכויות נוספות המנויות בחוקים אחרים. כך לדוגמה קובע חוק הירושה כי נוטריון מוסמך לערוך צוואה בפני רשות. לעתים אף יחולו עליו כללי אימות מסמכים ממדינות זרות.

כיצד ניתן לבטל אישור נוטריון?

כעיקרון, מאחר והמטרה היא הענקת תוקף משפטי למסמך, לא ניתן לבטל חתימת נוטריון. ביטול אישור שגוי ייעשה על ידי הנפקת מסמך ביטול אישור נוטריוני.
במצב אחר, שבו נעשתה טעות סופר על ידי הנוטריון, ביטול אישור שגוי ייעשה על ידי החזרת העותק של הלקוח, כתיבה בכתב יד על שני העותקים כי האישור מבוטל ואת הסיבה לכך, והנפקת אישור חדש- כולל תאריך ומספר חדש.

אישורי נוטריון למסמכי חוץ

פעמים רבות נדרש אימות מסמכים עבור מדינות אחרות, כגון אישור של תעודת מקצוע או תעודת נישואין. מאחר ולכל מדינה חוקים משלה הנוגעים לאישור מסמכים, הבירוקרטיה סביב העניין עלולה להיות מסובכת. לכן מדינות רבות בעולם (וביניהן ישראל) חתומות על אמנת האג לביטול אימות מסמכי חוץ ציבוריים. האמנה מאפשרת לאמת מסמכים על ידי אישור נוטריון ואישור אפוסטיל (המונפק על ידי משרד החוץ) בלבד, ובכך לחסוך זמן ומאמץ.

נוטריונים מומלצים לשירות זה
שירותי נוטריון בכל הארץ
מספר תיק: 219325
עוד שירותים נוטריונים
No data was found

תוכן עניינים